Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
SC Biz News

Education

22 students win awards in annual poster contest

Education
  • Share

Twenty-two students from kindergarten through 12th grade will receive awards in the Richland Soil and Water Conservation District’s annual Youth Conservation Poster Contest.

A poster designed by Amiya Anderson, a fourth-grade student at Bethel-Hanberry Elementary, won first place in the fourth-sixth grade category of the county’s Youth Conservation Poster Contest. (Photo/Provided)The Richland County students illustrated the topic “Healthy Forests = Healthy Communities,” showcasing the qualities of healthy forests and how healthy trees can lead to cleaner waterways and reduced flooding.

“Students were asked to think of themselves as being members and participants in their community, and to demonstrate ways we can all work together to have healthier forests and healthier communities,” Mary Hannah Lindsay, community outreach coordinator for the conservation district, said in a news release from Richland County.

In South Carolina, a state that is 63% forested, the forestry and forestry products industries create more than 98,000 jobs and have a $21.2 billion impact on the economy, according to the release.

Posters highlighted ways to prevent water, air and soil pollution as well as the benefits of replanting trees.

More than 85 students submitted entries. Winners will receive cash prizes, and five will advance to the state competition, hosted by the S.C. Association of Conservation Districts.

“I was elated to learn that this year’s middle school winners are from District 7,” said Richland County Councilwoman Gretchen Barron, who represents the district. “Our children are our future. I believe increasing their awareness is important and will help our younger generations to foster a concern for the environmental issues that will impact us many years down the road.“

Contest winners were:

  • Kindergarten-First Grade: First place: Neveah Stein, first grade, Edward E. Taylor Elementary; second place: Dyuthi Sudheer, first grade, A.C. Moore Elementary; third place: Uriel Sanchez, first grade, Arden Elementary
  • Second-Third Grades: First place: Kayden Ashford-Reed, second grade, Edward E. Taylor Elementary; second place: Gabriela Mixon, second grade, Cutler Jewish Day School; third place: June Heyden, third grade, A.C. Moore Elementary; Madeleine Warren, third grade, A.C. Moore Elementary; honorable mention: Elias Alvarado Lopez, third grade, L.W. Conder Elementary; Thomas Sabourin and Kylie Judy, second grade, Dutch Fork Elementary; Batya Marrus, second grade, Cutler Jewish Day School
  • Fourth-Sixth Grades: First place: Amiya Anderson, fourth grade, Bethel-Hanberry Elementary; second place: Sa’Miyah Hall, fifth grade, Edward E. Taylor Elementary; Olivia Faure, fourth grade, Bethel-Hanberry Elementary; third place: Akeelah Hussey, fifth grade, Edward E. Taylor Elementary; honorable mention: Tracy Martel, fifth grade, Arden Elementary; Zabriyah Heatley-Goulbourne, fourth grade, Forest Heights Elementary
  • Seventh-Ninth Grades: First place: Addison Chamberlain, eighth grade, Longleaf Middle; second place: Ariana Belleastin, eighth grade, Longleaf Middle; third place: Jayden Dunn, eighth grade, Longleaf Middle
  • 10th-12th Grades: First place: Madeline Dissinger, 12th grade, Spring Valley High School; second place: Taylor Kohn, 11th grade, S.C. Association of Independent Home Schools

Reach Melinda Waldrop at 803-726-7542.

  • Share
0 Comments
Write a Comment

Subscribe to Our Digital Newsletters